27.08.2016 22:56 Бишкек 3600
27 август куни мажлисда Давлат Бошлиғи мутасадиларнинг хавфсизлик масалалари , мамлакат мудофаси ва давлат чегарасини мустаҳкамлаш бўйича ўтказилган маълумотинини тинглади. Бу хақда ҚР Президенти матбуот котибияти хабар қилади.
Президентга шунингдек, Унгуртоғ участкасидаги вазиятни барқарорлаштириш ва Ўзбекистон ҳудудида ноқонуний равишда ушлаб турилган 4 фуқаромизни юртимизга қайтариш бўйича кўрилган чоралар бўйича ахборот берилди.
Куч таркиботи мутасади раҳбарларининг таъкидлашича, чегара борасидаги масалалардан айрим сиёсатчилар ўзларининг ғаразли сиёсий мақсадлари йўлида фойдаланишга уринмоқдалар.
«Бундай ноқонуний харакатлар аҳолининг хавфсизлигига қўрқинч туғдириб, чегара масалаларини миллий манфаатларимиздан келиб чиқиб ечишилишига жиддий халақит бераётир», - дейди мутасади куч таркиботи аъзолари.
Президент Алмазбек Атамбаев хуқуқ – тартибот органлари фуқароларнинг хавфсизлиги ва ташқи чегара ҳудудларимизнинг даҳлсизлигини таъминлаш учун , бундай сиёсий кучларга беаёв зарба бериш кераклигини уқтирди.
Бундан ташқари Давлат Бошлиғи мамлакатнинг миллий манфаатларини ҳимоя этишда, принципиал позицияни эгаллаб чегара масалаларини дипломатик каналлар орқали ечиш кераклигини таъкидлади.