28.03.2018 13:09 Бишкек 2647
13 апрелда Лондонда Канаданинг «Станс энерджи» компаниясининг Қирғизистон Республикаси ҳукуматига қўйган даъвоси кўрила бошлайди
Даъвонинг баҳоси 200 миллион доллар. Судга берган шикоятининг моҳияти бўйича компанияни Қирғизистондаги ноёб тупроқ конларини ишлатишга берилган лицензияни ноқонуний равишда маҳрум этилган. Ўз вақтида Қирғизистон ҳукумати ўртадаги лицензия бўйича шартномани компания қўпол равишда бузганлигини эътироф этмоқда. Ваҳоланки , «Станс энерджи» ундириш ишларини илгари белгиланган муҳлатда бошлай олмаган. Шунинг учун ҳам ундан лицензияни олиб қўйилиши қонун асосида бўлганлиги таъкидланган. Компания илгари бу масалани Москва судида кўриб чиқилишига ва Қирғизистондан 118 миллион доллар компенсация тўлаб берилишини талаб этган эди. Бироқ Москва суди компаниянинг даъвосини қониқтирмаган эди.