22.06.2017 14:45 Бишкек 3156
ҚР Молия вазирлиги Альянс-прессга маълум қилишича, президент Атамбаевнинг Москвага қилган ташрифи давомида Қирғизистоннинг Россия олдидаги 240 миллион долларлик қарзи кечиб юборилган
Вазирликдагиларнинг тушунтиришларича, бунингдек катта хажмдаги қарзнинг кечирилиши 2012 йилдаги Путиннинг Бишкек қилган сафари чоғида тузулган келишимлар асосида амалга оширилган. Ўша пайтда томонлар Қирғизистоннинг қарзи бўйича фоизлар ўсишдан тўхтатилиши ва йил сайин ундан 30 миллион доллар кечилиши борасида шартлашган эдилар. Ҳозирда эса ушбу қарз тўлалигича ( 240 млн доллар) бирданига кечилган. Шунинг билан Қирғизистоннинг  умумий давлат қарзи 4 миллиардан доллардан пастлаб қолди.