27.08.2017 16:08 Бишкек 2906
Шу кунга қадар 24 президентликка номзод ўзларини ёқлаб чиққан сайловчиларнинг имзоларини БСКга топширган
Ҳозирда имзоларни текширув ишлари юрмоқда. Бир хилги номзодлар қонунда  рухсат этилганидай имзоларни мамлакат бўйлаб эмас, 3-4 регионлардан йиғганлар ҳалос. Шунингдек президентликка номзод Токтайим Уметалиева «Альянс-пресс» агентлигига хабар қилганидек, ўзи учун тўпланган 49 минг имзоларнинг 20 минга яқинини она юрти Талас вилоятида йиғилган.
Бу орада Марказий сайлов қўмитасидаги Агентлигимиз манбалари хабар қилишларича  президентликка номзодлар сони яқин кунлар ичида озаяди. Чунки имзоларнинг кўпчилик қисми комиссия томонидан яроқсизлиги эълон қилинади. Шундай  ҳолатда таниқли ҳуқуқ ҳимоячиси Рита Карасартова бор. Унинг учун йиғилган 31000 имзодан 1001таси бекор қилинса, номзод автомат тарзда сайлов пойгасидан чиқиб кетиши турган гап. Қонун бўйича ҳар бир номзод учун камида ўттиз минг имзо йиғилиши керак.