14.12.2017 15:48 Бишкек 3015
ҚРнинг барча ҳудудларида олиб борилган кенг қамровли сўров-суриштиришлар қуйидагича натижаларни кўрсатди. Ўтган йил ичида газета ва бошқа босма ОАВнинг аудиториялари қисқарган. Бироқ аҳолини ахборот билан таъминлашда интернетнинг роли кескин (на 6,9%га) кўтарилган. Республикамизнинг бир қатор ҳудудларида интернет қамров сураъти ўсди. Чуй вилоятида интернет қамрови 60%дан 80%га , Ўшда 32%дан 47%га ошган.
«Альянс-Пресс» агентлигига  компания вакиллари маълум қилишича, бу бутун жаҳонда кузатилаётган тенденциядир – телевидение ва айниқса газеталарни интернет табора ахборот майдонидан сиқиб чиқармоқда. Юқоридаги тадқиқотлар бўйича ҳам Қирғизистонда 20% аҳоли теледастурларни интенет орқали, биринчи навбатда смартфонларни ишлатиб кўрмоқдалар.