03.03.2018 16:02 Ўш 2500
“Альянс-Пресс” агентлигига ҚР Маданият, ахборот ва туризм вазирлиги маълумот беришича, Ўшнинг Сулаймонтоғ атрофи бўйича этно-шахар лойиҳаси тайёрланган
Маданият, ахборот ва туризм бўйича вазири Султан Жумагуловга  шу кунларда Сулаймонтоғ атрофи бўйича этно-шахар макети ва видеоролиги намойиш этилди. Макет ва роликлар билан Лойиҳа илмий-изланиш институти директори Джумамедел Иманкулов таништирди. Сулаймонтоғ атрофидаги этно-шахар  10-15 га ер майдонига эга бўлади. Шунингдек турли ҳунар эгалари ўз маҳсулотларини сотишлари учун, шу жойдаги мавжуд Ҳунармандлар кўчасини реконструкция қилиш кўзда тутилади. Бундан ташқари бу жойда амфитеатр, Олимбек ва Қурбонжон додҳоҳлар номидаги марказ, миниотеллар, ҳамда дам олиш масканлари қурилади. Ёнидан ел ўтмаган дастурчилар дастлабки чаъмалашлари бўйича лойиҳага 200 миллион доллар кетади деган фикрдалар.
Энди бу лойиҳани ваколатли мутаҳасислар қайта муҳокамасидан кейин, тасдиқлаш учун ҚР Бош вазири Сапар Исаковга жўнатишади. Эслатиб ўтамиз Султан Жумагулов 2017 йилнинг декабрида  Ўшнинг Сулаймонтоғи атрофида этно-шахарча қуриш  ташаббуси билан чиқиш қилган эди. Маданият вазири шунингдек “Таза Жашоо” лойиҳаси доирасида «Работи Абдуллахон» масжиди ва қадимий ҳаммом ҳудиди атрофида тозалаш ишларини амалга ошириш учун, шанбалик ташкил этишга фармойиш берди. Бироқ юқорида айтилган 200 миллион доллар қайси сармоялардан олиниши  хақида лойиҳада маълумот берилмаган.
21.06.2025 Ўш шаҳрида "Рақс санъати -2025" III Халқаро фестивали ўтмоқда
ЎШ. 21 июн – Альянс-Пресс. Қирғизистон Жанубий пойтахтида "Рақс санъати -2025" III Халқаро фестивали ниҳоясига етмоқда.