«Сулаймонтоғи остидаги Бўркашлар кўчаси табиий қиёфаси билан сақланиб қолиши керак”
ҚР Маданият вазири Токтоғул Жумағулов Бобур номли Ўш Давлат академик ўзбек мусиқа – драма театрининг ижодий жамоаси билан учрашув пайтида шундай деди
Токтоғул Жумағулов Бобур номли театр артистлари билан учрашув чоғида , Ўш шаҳри очиқ осмон остидаги музей эканини эътироф этди.
“Давлатимиз учун кўпмиллатли Қирғизистоннинг ҳар бир халқи маданиятини сақлаш ва ривожлантириш иқтидорлидир. Агар шу Ҳунармандлар (Бўркашлар)кўчасини сақлаб қолсак, бу жойда ўтмиш хақида кинофильмлар олишимиз мумкин. Туризмни ривожлантириш учун ҳам шахарнинг қадимий кўринишини, жой-жойларда сақлаб қолишимиз керак. Бугун туристларни фешенебел замонавий қурилишлар  эмас, сақланиб қолинган қадимий кварталлар кўпроқ қизиқтиради. Улар кўп қаватли баланд уйлар эмас, экзотика керак”, - деди Маданият, ахборот ва туризм вазири.
09.02.2026 Ўшда буюк шоир ва давлат арбоби Алишер Навои Ҳазратларининг 585 йиллиги нишонланди
ЎШ. 9 феврал – Альянс-Пресс. Буюк шоир ва давлат арбоби Алишер Навои Ҳазратларининг 585 йиллиги нишонланди.