17.07.2017 15:44 Бишкек 3580
Қишлоқ ҳўжалик вазирлиги йил якунигача 7 миллиар сомни фермерларга имтиёзли кредит сифатида йўналтиради
Вазирлик агросекторда ишлаб чиқариш хажми ошишига умид билдирмоқда
ҚР Қишлоқ ҳўжалик  вазирлиги Альянс-Прессга хабар беришича, 2017 йилнинг охирига бориб, аграрийларни молиялаштириш  7 миллиард сомни тузади. Қайта ишлаш  соҳасини кредитлаш фоиз ставкаси 6%га тушган. Ҳосил ва чорвачилик соҳасига 10%ли кредит берилмоқда. Бу эса тижорат банклари бераётган кредит фоизларига қараганда анчайин паст кўрсаткич. Шундай чоралардан кейин Вазирлик агросекторда ишлаб чиқариш хажми ошишига умид билдирмоқда. Бунга қадар биринчи 5 ой давомида бу тармоқда ўсиш фақатгина 1,1% тузган эди.
30.12.2025
10.04.2025 Ўзбекистонда юқори саноатлашган боғ ва токзорлар ташкил этилиши мева экспортига кенг йўл очмоқда